kıbrısKıbrıs HakkındaErsin TatarErhan arıklıUbpCtpGirneLefkoşaLefkeGüzelyurtMağusaKapalı maraşKıbrıs haberKktc haberKıbrıs son dakikaKktc son dakikaKıbrıs gazateKktc gazeteGündem kıbrısHaber kıbrısGadara medyaGıynıkMurat şenkul
DOLAR
32,5975
EURO
34,7931
ALTIN
2.498,37
BIST
9.439,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
14°C
İstanbul
14°C
Hafif Yağmurlu
Cumartesi Açık
20°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
21°C
Salı Az Bulutlu
22°C

Hristodulidis Başkan sıfatıyla ilk resmi ziyaretini Atina’ya gerçekleştirdi

Hristodulidis Başkan sıfatıyla ilk resmi ziyaretini Atina’ya gerçekleştirdi
14 Mart 2023 12:56
A+
A-

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in dün, Başkan sıfatıyla ilk resmi ziyaretini Atina’ya gerçekleştirdiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “İki Düzeyde Ortak Adım… Hristodulidis ile Miçotakis AB İçerisinde Beklentileri Teşvik Etme ve Yüksek İşbirliği Konseyi Kurulması Konusunda Uzlaştı” başlık ve spotuyla manşetten aktardığı haberinde, Hristodulidis ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in dün, ilk resmi görüşmeyi yaptıklarını ve Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde yapılacak eylemlerle ilgili bazı önemli kararlar aldıklarını yazdı.

Gazete, Hristodulidis ile Miçotakis’in, Yüksek İşbirliği Konseyi kurulması kararı da aldıklarını ve bu konseyin, Kıbrıs sorunu ve enerji gibi ucu açık meselelerde kendilerinin de katılacağı, bakanlar düzeyinde ortak toplantılar yapılmasını amaçladığını kaydetti.

Gazete, diplomatik kaynaklardan elde ettiği bilgilere dayanarak, Yüksek İşbirliği Konseyi kurulmasının oldukça önemli bir adım olduğunu ve denizcilik ile enerji gibi konularda esaslı ilerleme sağlanmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Haberde, Güney Kıbrıs’ın benzer bir işbirliğini Mısır’la, Yunanistan’ın da bazı Balkan ülkeleriyle yaptığına işaret edildi.

Aynı kaynaklara dayanarak, Hristodulidis ile Miçotakis’in Avrupa gündemine dair görüş alışverişinde bulunduğunu kaydeden gazete, 23 Mart’ta Brüksel’de gerçekleştirilecek olan Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde, bazı konularla ilgili koordinasyon sağlandığını yazdı.

Habere göre Hristodulidis, görüşmede yaptığı açıklamalarda amacının, ulusal davanın çözülmesinin ötesinde, Güney Kıbrıs’ın Avrupa düzeyinde güçlü mevcudiyetini sağlamak olduğunu söyledi.

Hristodulidis, Miçotakis’in de katıldığı Avrupa Halk Partisi (ELK) grubuna katılmasının, daha fazla işbirliği imkanı sunduğunu ve ortak hedeflerin ileri götürülmesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Gazete, görüşmede enerji konusuyla ilgili olarak ise, AB’nin Rus doğalgazına olan bağımlılıktan kurtarılması için gösterilen çabaların artırılmasının, Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın Doğu Akdeniz üzerinden AB’ye enerji akışı için alternatif güzergah olma yolundaki işbirliği için fırsat oluşturduğunun konuşulduğunu yazdı.

Haberde, Hristodulidis ile Miçotakis’in üçlü işbirliği mekanizmalarını da ele aldığı bu mekanizmaların, karmaşık olan bölgede Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın istikrar ve güvenlik bağlamında oynadığı rolün ispatı olduğunu ifade ettikleri belirtildi.

Gazete, Hristodulidis’in Miçotakis’i Kıbrıs sorunundaki son durumla ilgili bilgilendirerek, AB’nin Türkiye’nin uzlaşmaz tutumunun aşılması ve BM çerçevesindeki müzakerelerin yeniden başlaması için daha aktif bir rol oynaması gerektiğini söylediğini yazdı.

-Miçotakis: “İşbirliği ile koordinasyonda yeni bir sayfa açıyoruz”

Gazete devamla, Miçotakis ile Hristodulidis’in görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptıkları açıklamalara yer verdi.

Habere göre Miçotakis, işbirliği ile koordinasyonda yeni bir sayfa açtıklarını ve Doğu Akdeniz’deki barış, güvenlik ve istikrarın korunmasının, tüm ortaklar ile müttefiklerin işbirliği yapmasını gerektirdiğini söyledi.

Miçotakis, Yüksek İşbirliği Konseyi’nin, uzun zaman önce kurumsallaştırılması gereken bir konsey olduğunu ve resmen şimdi ilan edildiğini ifade ederek, ilk toplantıda enerji, denizcilik, çevrenin korunması gibi ortak ilgi alanındaki konuların ele alınmasını; bununla birlikte iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi için ortak hedef ve takvim belirlenmesini umduğunu belirtti.

Gazete, Hristodulidis’in ise, Yunanistan’a gerçekleştirdiği bu ziyaretin yalnızca sembolik anlamı değil, iki ülkenin mücadele ettiği ortak tahrikler ve gerek ikili, gerekse bölgesel düzeydeki ortak arzular göz önünde bulundurulduğunda, esaslı bir maksadı bulunduğunu söylediğini yazdı.

Habere göre Hristodulidis, Miçotakis’i Kıbrıs sorununa ve AB’nin çözüm sürecine aktif katılımının gerekliliğine dair detaylı şekilde bilgilendirdiğini belirtti.

Hristodulidis, olayların zorluğunun bilincinde olduklarını; ancak mevcut durumun Kıbrıs sorununa çözüm teşkil edemeyeceğine ve Kıbrıs’ın işgal altında, bölünmüş bir ülke olamayacağına” inandıklarını kaydetti.

-Sakellaropulu ve Tasulas ile görüştü

Gazete, bir diğer haberinde ise Hristodulidis’in Atina temasları çerçevesinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ve Meclis Başkanı Konstandinos Tasulas ile bir araya geldiğini yazdı.

Habere göre Hristodulidis ile Sakellaropulu’nun görüşmesinde Kıbrıs sorunu, Güney Kıbrıs-Yunanistan ilişkileri, AB’ye dair konular, bölgesel konular, üçlü işbirliği mekanizmaları ve mülteci sorunu tartışıldı.

Gazete, Hristodulidis’in Sakellaropulu’ya AB’nin Kıbrıs sorununa aktif katılımıyla ilgili önerisini ilettiğini ve BM Genel Sekreteri Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun Kıbrıs’a yapacağı ziyaretle ilgili görüşlerini anlattığını kaydetti.

Haberde, Hristodulidis ile Sakellaropulu’nun Güney Kıbrıs-Yunanistan ilişkileri, üçlü işbirliği mekanizmaları, iki ülkenin Avrupa’ya dair konularda oynaması gereken roller, mülteci sorunu ve Libya ile Suriye’deki durumu görüştüğü de belirtildi.

Habere göre Sakellaropulu, Kıbrıs sorununun Yunanistan dış politikasının en üst ulusal önceliği olduğunu ve iki ülkenin ortak hedefinin, BM kararları zemininde, üzerinde uzlaşılmış çözümün başarıya ulaşması olduğunu söyledi.

Sakellaropulu, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün çağdışı garantörlük sisteminden ve müdahale hakkından uzak, “işgal askerinin” olmadığı ve AB Müktesebatı’nın uygulanabileceği bir çözüm olması gerektiğini vurguladı.

Gazete, Hristodulidis’in yaptığı açıklamalarda ise, öncelikle Yunanistan’da meydana gelen tren kazasında ölenler için Rum halkının taziyelerini ilettiğini ve iki ülkenin de yasta olduğunu söylediğini yazdı.

Habere göre Hristodulidis, böyle bir trajedinin yeniden yaşanmaması için iktidarda bulunan kişiler olarak gereken eylemleri yapmakla yükümlü olduklarına işaret etti.

Haberde, Sakellaropulu’nun Hristodulidis’e devletin en üst düzey nişanı olan “Kurtarıcı Büyük Haç” nişanını takdim ettiği kaydedildi.

Gazete, Hristodulidis’in Sakellaropulu ile görüşmesinin ardından Yunanistan Meclis Başkanı Konstandinos Tasulas ile bir araya geldiğini yazdı.

Habere göre Tasulas, Hristodulidis’i kabulünde yaptığı açıklamada, Hristodulidis’in Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında yeni bir başlangıç için umudu sembolize ettiğini ve tecrübesi ile gerçekçiliğinin, Kıbrıs sorununu BM çerçevesi ile AB Müktesebatı çerçevesindeki çözüme götürebileceğine inandığını belirtti.

Tasulas, Yunan Meclisi’nin Kıbrıs sorununun çözümü için gösterilen çabaları desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Gazete, Hristodulidis’in de, Yunan Meclisi’nin Kıbrıs Rum dış politikasının n büyük başarısı olan, 2004 yılında Güney Kıbrıs’ın AB’ye katılımında oynadığı rolü övdüğünü yazdı.

Habere göre Hristodulidis, Rum Yönetimi’nin “işgalin sona ermesi” ve adanın yeniden birleşmesi için Avrupa ailesine yatırım yaptığını kaydederken; zorlukların farkında olduklarını, ancak mevcut durumun devam etmesinin Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Maronitler ve Ermeniler tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Hristodulidis, Yunanistan ve diğer AB ülkeleri ile koordinasyon içerisinde, çıkmazın aşılması için mücadele edeceklerini ve geçen zamanın, sürekli olumsuz oldu-bittiler doğurduğunu ifade etti.

Haberde, Tasulas’ın Hristodulidis’e Yunanistan Meclisi Altın Madalyası’nı takdim ettiği belirtildi.

Haber, diğer gazetelerde şu başlıklarla yansıtıldı:

Alithia gazetesi: “Atina-Lefkoşa İşbirliği Kurumsallaştırılıyor”

Politis gazetesi: “İki Temel Parametreli İlk Görüşme”

Haravgi gazetesi: “Yüksek İşbirliği Konseyi’ni Kurumsallaştırıyorlar”.
.(Kaynak:haberkibris.com)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.